Jak jest u innych?
Nauka języków obcych w polskich szkołach ciągle nie jest na takim poziomie, jakiego większość z nas by oczekiwała. W wielu krajach Europy już od lat nauka języków obcych jest obowiązkowa. W Niemczech w wieku 10 lat wszyscy uczniowie rozpoczynają obowiązkową naukę języka angielskiego. W niektórych placówkach zaczynają już w wieku ośmiu, a nawet sześciu lat. Nastolatkowie, prócz obowiązkowego angielskiego, uczą się czasem nawet trzech innych dodatkowych języków. W Danii wszystkie dzieci rozpoczynają naukę angielskiego w wieku 9 lat i mają obowiązek ją kontynuować, aż do ukończenia 19 roku życia. W szkołach średnich dodatkowo poznają jeszcze dwa inne języki.
Nie tylko angielski
Duży nacisk na to, by młodzi ludzie swobodnie posługiwali się kilkoma językami obcymi, kładzie się także we Francji. Tam naukę języka odbierają już siedmioletnie dzieci, a sześć lat później zaczynają poznawać tajniki drugiego języka. Szkoły mają prawo wprowadzić do programu nauczania więcej języków, jeżeli im na tym zależy. W Irlandii uczniowie mogą liczyć na większy luz, bo tam nauka języków obcych nie jest obowiązkowa. W szkołach mają przede wszystkim lekcje angielskiego i irlandzkiego, czyli języków urzędowych Irlandii. Włosi nie zwlekają z edukacją językową. Angielski poznają już dzieci sześcioletnie, kilka lat później wprowadzany jest drugi język obcy. Nauka większej liczby języków jest dobrowolna.
Inwestycja w przyszłość
W Austrii dzieci równie wcześnie poznają obcą gramatyką i słownictwo. Pomiędzy 14 a 18 rokiem życia uczą się aż trzech języków obcych. U naszych południowych sąsiadów, w Czechach, obowiązkową naukę języka obcego rozpoczynają ośmiolatkowie. Jeżeli chcą, mogą podjąć naukę drugiego w wieku 13, 14 lat – obowiązkiem szkoły jest im to umożliwić. Dobra znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi i jest niezbędna do wykonywania wielu zawodów. Zwłaszcza obecnie, gdy świat stał się globalną wioską i możemy pracować, gdzie tylko chcemy lub zdalnie, a także podróżować po całym świecie. Nauka języka obcego to najlepsza inwestycja w przyszłość.