Zrób to! Pokaż! Nazwij! – i inne metody

Korzystaj z wiedzy innych

W nauczaniu języków obcych najważniejsza jest metoda. Po co eksperymentować, skoro można skorzystać z tych, które są sprawdzone i gwarantują sukces. Ich tworzeniem zajmują się bowiem profesjonaliści, którzy opracowali je na bazie własnych doświadczeń pedagogicznych. Szczególną wagę do sposobu nauczania należy przywiązywać, gdy uczniami są dzieci. Jeżeli raz się zniechęcą do nauki języka, mogą się już do tego nigdy nie przekonać. Popularna i sprawdzona jest metoda Callana. Największy nacisk kładzie się w niej na kompetencje komunikacyjne. Polega przede wszystkim na nauce dużej liczby słówek i wyrażeń, a gramatyka jest „podawana” przy okazji lub dopiero, gdy dzieci przyswoją pewien zasób słów.

Z myślą o najmłodszych

Metodę nauczania języka angielskiego przeznaczoną typowo dla dzieci stworzyła Helen Doron. Autorka poprzedziła ją wieloletnimi badaniami i analizą sposobu, w jaki dzieci uczą się języków. Metoda ta polega między innymi na tym, że podczas nauki dziecko w ogóle nie wykorzystuje języka ojczystego. Lekcja może prowadzić jedynie bardzo dobrze przygotowany do tego nauczyciel, bowiem dziecko uczy się przez naśladowanie go. Native speakerzy mogą z kolei do nauczania dzieci wykorzystywać metodę Berlitza, w której najważniejsza jest komunikacja. Nauczyciele przede wszystkim zachęcają uczniów do mówienia, a nauka gramatyki schodzi na dalszy plan.

Koniec z nudą

Ciekawą metodą, przeznaczoną dla najmłodszych uczniów jest tak zwana Total Physical Response. W wolnym tłumaczeniu: Zrób to! Pokaż to! Nazwij to! Dziecko uczące się tą metodą robi to, co lubi najbardziej – bawi się i rusza. Nauczyciel wyjaśniając znaczenie słów i pojęć, prosi dzieci, aby w jakiś sposób pokazały to, o czym jest mowa. Podczas lekcji dotykają więc różnych przedmiotów, naśladują gesty nauczyciela czy wykonują jego polecenia. Podczas takiej lekcji nie ma czasu na nudę – jest za to zabawa, ruch i dużo radości. Znajomość języków obcych jest bardzo przydatna, ale wybór odpowiedniej metody sprawi, że ich nauka będzie także przyjemna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *