Szał zmysłów

Niełatwe nauczanie

W Polsce istnieje obowiązek nauczania języka obcego już w przedszkolach, najczęściej jest to angielski. Wbrew pozorom, uczenie takich małych dzieci nie jest rzeczą łatwą. Nie bez powodu nauczyciele muszą spełniać szereg warunków. Uczyć języka przedszkolaki mogą nauczyciele wychowania przedszkolnego lub filolodzy z przygotowaniem pedagogicznym, którzy mają uprawnienia do nauki języka. Nauczyciele ci muszą mieć potwierdzoną certyfikatami znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Nauka języka w przedszkolu powinna odbywać się multisensorycznie, czyli angażując różne zmysły. Taki sposób nauki jest bardziej efektywny, ułatwia bowiem proces rozumienia i zapamiętywania informacji. Informacja podczas nauki tą metoda dociera bowiem do mózgu kilkoma kanałami.

Nie tylko wzrok i słuch

Edukacja multisensoryczna nie skupia się jedynie na angażowaniu zmysłów wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu i smaku. Podczas nauki dzieci klaszczą, wystukują, a nawet wytupują rytm słówek, których się uczą. Do nauki wykorzystywane są różnego rodzaju instrumenty, jak na przykład grzechotki czy kołatki. Śpiewanie piosenek nie tylko uprzyjemnia naukę, ale też ułatwia zapamiętywanie. Bardzo ważny w tej metodzie jest ruch, bez którego dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią dłużej wytrzymać. Dobrym sposobem jest więc nauczanie języka angielskiego poprzez sport. Najlepiej, żeby takie zajęcia odbywały się w przestrzeni otwartej, gdzie wszystkie zmysły mogą zostać w pełni zaangażowane.

Dotykaj i smakuj

Przy nauce nowych słówek można wykorzystać zmysł dotyku. Poznane wyrazy można na przykład ulepić z plasteliny lub gliny albo napisać je na częściach ciała kolegów. Podczas nauki słownictwa dotyczącego potraw czy innych aromatycznych rzeczy wykorzystuje się zmysł węchu i smaku. Dzieci mogą same przygotowywać nieskomplikowane dania i ich próbować. Wielozmysłowe nauczanie języka angielskiego pozwala dzieciom bezpośrednio przeżywać to, o czym się dowiadują na lekcjach. Ta metoda ma też inne zalety, uczy dzieci pracy w grupie i nawiązywania bliższych relacji, a także rozwiązywania problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *