Jak wygląda rok szkolny w USA?

Szkoła średnia w USA

Szkoła średnia w USA bardzo różni się od polskiego liceum. Program nauczania skupia się na zajęciach praktycznych, warsztatach i case study. Tym samym obejmuje mniej teorii. Zdaniem wielu polskich uczniów mających okazję uczyć się w amerykańskim liceum szkoła średnia w USA jest mniej stresująca, a nauczyciele mniej wymagający. Bardzo wysoko ocenia się zaangażowanie i aktywność uczniów na lekcjach.

Jak wygląda rok szkolny w USA

Rok szkolny w USA rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia lub z początkiem września. Warto podkreślić, że amerykański system szkolnictwa jest zdecentralizowany. Z kolei zakończenie roku szkolnego datuje się na początek czerwca lub koniec maja. W trakcie roku szkolnego uczniowie mają dwie przerwy. Pierwsza z nich obejmuje dwa tygodnie na przełomie grudnia i stycznia, a druga- tygodniowa organizowana jest wiosną.

Jakich przedmiotów można się spodziewać w amerykańskiej szkole średniej?

Zazwyczaj uczniowie przygotowują się do około sześciu przedmiotów. Obowiązkowe przedmioty to język angielski, nauki społeczne i ścisłe, języki obce, matematyka i biznes. Czasem jest to także wychowanie fizyczne lub nauka o zdrowiu.

Jak wygląda wybór przedmiotów?

Na początku roku szkolnego uczeń wraz z rodzicem i konsultantem wybierają wspólnie przedmioty, na które będzie uczęszczał licealista. Poza możliwością wyboru jest grupa obowiązkowych przedmiotów nauczania. Każdy jest zobowiązany zapisać się na dwa semestry z matematyki, cztery semestry z języka angielskiego. Dwa semestry poświęcone są historii i naukom politycznym. Kolejne dwa dedykowane są naukom przyrodniczym. Dochodzą do tego, po jednym semestrze z wychowania fizycznego, nauk społecznych i humanistyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *