Zrób to sam!

Fiszki na luki w pamięci

Nauka języka obcego na kursach przynosi zwykle lepsze efekty niż w domu. Dziecko jest bardziej zmobilizowane, stara się, by nie wypaść gorzej od innych i chce, by nauczyciel był z niego zadowolony. Jednak do sukcesu w nauce języka konieczne są systematyczne powtórki. Dlatego warto dziecku przygotować pomoce naukowe, z których będzie mogło korzystać w domu pomiędzy zajęciami. Niezastąpione w nauce słówek są przede wszystkim fiszki, czyli małe karteczki, które powinny być rozmieszczone w różnych miejscach domu. Te przeznaczone dla dorosłych nie muszą mieć wymyślnej formy. Dla dzieci lepiej przygotować kolorowe i rzucające się w oczy, które będą zachętą do ciągłej nauki. Dobrze, żeby oprócz słownictwa zawierały także ilustracje. Można do ich wykonania użyć zwykłych kredek, pisaków lub farb.

Zrób sobie książkę

Fiszki można wykonywać razem z dzieckiem, podczas rysowania z pewnością już się czegoś nauczą. Starszym dzieciom możemy pozostawić nieco samodzielności, przygotowując dla nich ozdobne, ale puste karteczki. Ich zadaniem będzie wypełnienie ich słówkami, które chcą zapamiętać. Ciekawym pomysłem na pomoc dydaktyczną jest coraz bardziej popularny lapbook To nic innego, jak własnoręcznie wykonana tematyczna teczka lub książka, w której gromadzimy teksty, zdjęcia czy rysunki. Lapbook przeznaczony do nauki języka będzie mieścił w sobie oczywiście materiały edukacyjne. To bardzo atrakcyjny sposób na naukę. Dziecko tę pomoc naukową w dużej mierze może wykonać samodzielnie.

Rozwijaj talenty

Tworzenie lapbooka to nie jest zajęcie na jeden wieczór, można go bowiem stale rozbudowywać, dodawać nowe materiały, udoskonalać. Lapbook może być przeznaczony dla dzieci w różnym wieku – od najmłodszych, aż po nastolatków, ważne, by jego treść była dopasowana do umiejętności i zainteresowań dziecka. Tylko od dziecka i pomagających mu rodziców zależy, jak ta specyficzna książka będzie wyglądać i jakie treści się w niej znajdą. Celem językowego lapbooka jest pomoc w nauce, ale już jego tworzenie przynosi wiele korzyści – rozwija zdolności manualne, kreatywność i pomaga się skoncentrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *