Na naukę nigdy nie jest… za wcześnie?

Czego Jaś się nie nauczy…

Naukę języka obcego najlepiej zacząć jak najwcześniej, najlepiej w dzieciństwie. Trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie, kiedy jest na to najbardziej odpowiedni moment. To zależy od predyspozycji dziecka i jego chęci do nauki. Na naukę nigdy nie jest za późno, ale czasem jest za wcześnie. Jeżeli dziecko szybko i z własnej woli nauczyło się rozpoznawać litery, rwie się do nauki czytania i potrafi ładnie wysławiać, to prawdopodobnie nauka języka obcego też przyjdzie mu bez trudu. Gdy zdecydujemy, że już czas, to pamiętajmy, że duże znaczenie ma wybór odpowiedniej metody nauczania. Lekcje języka muszą być dla dziecka przyjemnością. Najlepszym sposobem na to, by dzieci w wieku przedszkolnym chciały mówić w obcym języku, jest nauka przez zabawę.

Wkuwanie przez śpiewanie

Dzieci z pewnością chętnie będą się uczyć piosenek, najlepiej połączonych z aktywnością ruchową. Przyjemność sprawi im też zabawa z wykorzystaniem gier planszowych czy podobnych, jak na przykład specjalne domino przeznaczone do nauki języka. Na każdym klocku, zamiast kropek, są rysunki zwierząt albo przedmiotów i ich angielskie nazwy. Dobrą zabawą dla dzieci może też być odczytywanie angielskich słów zapisanych na małych karteczkach i pokazywanie ich znaczeń, podobnie jak podczas zabawy w kalambury. Można też zagrać w znaną wszystkim przedszkolakom grę pod nazwą głuchy telefon, tylko w języku, którego się uczą. Czasem niewiele trzeba, by zabawę połączyć z nauką.

Sposób na poliglotę

Z wykorzystaniem zwykłej kostki do gry, mali uczniowie mogą też poznawać nowe słówka. Wystarczy przygotować rysunki ze zwierzakami czy przedmiotami i opisami. Po rzuceniu kostką dziecko wypowiada głośno, co znajduje się na wylosowanym obrazku. Nauka języka obcego przez zabawę sprawia, że dzieci nie są przymuszane do zachowań nieadekwatnych do ich wieku. Siedzenie w ławce i żmudne powtarzanie słówek szybko by ich zniechęciło. Bawiąc się, mogą nawet nie mieć świadomości, że właśnie stają się małymi poliglotami. W ten sposób z nauki czerpią nie tylko wiedzę, ale też przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *