Dyslektyk z angielskim
Nauka języka obcego nie jest przeznaczona tylko dla dzieci szczególnie w tym kierunku uzdolnionych. Płynnie, albo przynajmniej wystarczająco dobrze, mogą się nim posługiwać nawet dzieci, u których rozpoznano dysleksję. Ważne, by metodę nauczania dostosować do ich możliwości i uwzględnić trudności, z jakimi się zmagają. Ucząc języka obcego dziecko z dysleksją należy szczególny nacisk kłaść na częste powtarzanie materiału. By do nauki nie wkradła się zniechęcająca nuda, warto to robić na różne sposoby, które urozmaicą przyswajanie wiedzy. Może w tym pomóc na przykład gra w scrabble, nauka piosenek czy rozwiązywanie rebusów i zagadek.
Motywacja kluczem do sukcesu
Mali dyslektycy podczas nauki języka powinni być poddawani tak zwanej stymulacji wielozmysłowej, oznacza to, że w naukę powinno się zaangażować jak najwięcej zmysłów, co ułatwia utrwalanie materiału. Na zapamiętywanie i koncentrację u dzieci z dysleksją ma także wpływ rozmiar i kolor czcionki. Powinna być większa niż przeciętnie, na przykład 14, i ważne by zbytnio nie kontrastowała z kolorem papieru, dlatego klasyczna czerń i biel nie będą tu najlepszym rozwiązaniem. Dziecko z dysleksją może mniej wierzyć w swoje siły i mieć mniejszą motywację do nauki języków, dlatego tak ważne jest, by mogło liczyć na wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego chce się nauczyć nowego języka i tych ustaleń się trzymać, gdy przychodzi zniechęcenie lub spada motywacja.
Kolorowe skojarzenia
Bardzo pomocna w zapamiętywaniu jest metoda swobodnych skojarzeń, która polega na tym, że dziecko tworzy nowe skojarzenia ze znajdującymi się na rysunku rzeczami, dzięki czemu może budować dłuższe zdania, a nawet opowiadania. Zapamiętywanie ułatwiają dyslektykom także rozróżnienia graficzne. Do podkreślanie wartych szczególnej uwagi, przeznaczonych do zapamiętania słówek można stosować różnokolorowe kredki czy pisaki. Trzeba jednak uważać, by nie było zbyt pstrokato, bo to może wprowadzić utrudniający zapamiętywanie chaos. Nauka języka obcego jednym przychodzi łatwiej innym z większym trudem, ale nikt nie powinien z niej rezygnować.